با توجه به اینکه این وب سایت در چه زمینه ای است و باید دارای چه خاصیت هایی باشد ، ما وب سایت را به دسته های زیر تعریف می کنیم:

1- وب سایت استاتیک

2-وب سایت داینامیک معمولی

3- وب سایت داینامیک پیشرفته

4- پورتال معمول

5- پورتال پیشرفته

وب سایت استاتیک

این نوع وب سایت ها که عموما حجم کمی دارند شامل صفحاتی هسنند که یک بار توسط طراح آپلود شده و توسط صاحب وب سایت قابل تغییر و ویرایش نیستند، اگرچه از نظر ظاهری تفاوتی با سایر انواع ندارند و می توانند به زیبایی طرح شوند. این سایت ها از نظر هزینه ارزان اما از نظر کاربردی بسیار محدود می باشند. لازم به ذکر است که امروزه استفاده از این گونه صفحات در حال منسوخ شدن است.


وب سایت داینامیک معمولی

این نوع وب سایت ها شامل صفحاتی هسنند که محتوای آن ها توسط طراح قابل ویرایش است. یعنی یک کاربر برای مدیریت سایت در نظر گرفته می شود که می تواند وارد بخش مدیریت شده و محتوای سایت شامل متون، تصاویر و ... را تغییر دهد. هم چنین سرویس هایی از قبیل اضافه کردن تازه ها (نظیر اخبار، بلاگ و ...) و دسته بندی آن ها و مدیریت و آرشیو این مطالب در این نوع سایت ها در نظر گرفته شده است. سایت های داینامیک نیازمند برنامه نویسی تحت وب می باشند و جهت ذخیره محتوای سایت از بانک های اطلاعاتی بهره می جویند. هم چنین به یک سیستم مدیریت محتوا نیازمندند که مورد استفاده مدیر سایت قرار می گیرد. به همین دلیل هزینه این سایت ها سنگین تر خواهد بود. سایت های داینامیک معمولی بهترین جایگزین برای سایت استاتیک می باشند.

وب سایت داینامیک پیشرفته

این سایت ها از لحاظ ساختار کلی شبیه به سایت های نوع 2 می باشند، با این تفاوت که حجم کار انجام شده بر روی آن ها، تعداد بانک های اطلاعاتی، دسته بندی اطلاعات و این گونه مسایل در آن ها پیچیده تر است. برای مثال شرکتی را تصور کنید که علاوه بر صفحات معمولی و اخبار خود، نیازمند آن باشد که محصولات خود را با جزییات و تصویر در سایت خود قرار دهد؛ در واقع این شرکت به یک بانک اطلاعاتی جداگانه برای محصولات خود و ابزارهای مدیریت برای ویرایش آن ها نیازمند است. یا مثال دیگر آن می تواند قابلیت آپلود و ویرایش سوابق کاری و جزییات آن ها در سایت باشد. این گونه سایت ها نیازمند کار خاص و بیشتر می باشند و ساختار پیچیده تری دارند که در طول جلسات تصمیم گرفته شده و تصویب می شود.

پورتال معمولی

پورتال ها گونه ای پیشرفته از سایت های داینامیک هستند که کاربران گوناگونی دارند. در واقع یک پورتال تعدادی اعضا دارد، برای هر عضو یک حساب کاربری دارد که در آن اطلاعاتی ذخیره می کندو به اعضای خود سرویس هایی ارایه می دهد. اعضا نیز می توانند به صفحه شخصی خود وارد شوند و برخی از این اطلاعات را ویرایش کرده و به سرویس ها دسترسی پیدا کنند. یک پورتال معمولی حاوی اطلاعاتی اولیه از اعضای خود می باشد. این اعضا باید بتوانند اطلاعات شخصی خود را ویرایش کنند، سایر اعضا را بیابند، برای آن ها پیام بفرستند و یا به صفحات خاصی دسترسی پیدا کنند که مخصوص اعضا می باشد. اگر یک پورتال از نظر ساختار بانک اطلاعاتی اعضا و سطوح دسترسی پیچیدگی نداشته باشد، در این دسته قرار می گیرد.

پورتال پیشرفته

این گونه پورتال ها علاوه بر آن چه در نوع 4 ذکر شد، دارای پیچیدگی و ساختار لایه ای هستند. این گونه پورتال ها دارای بانک های اطلاعاتی متعدد و بخش های گوناگون می باشند و هر یک از اعضا در یک دسته خاص قرار می گیرند و سطح دسترسی مشخصی برایشان تعریف می شود. برای مثال یک شرکت خدمات مهندسی را در نظر بگیرید که قصد دارد سرویسهایی را از طریق اینترنت به مشتریان خود ارایه دهد. در این صورت نیاز به یک پورتال قدرتمند دارد که در آن مدیران سایت، مدیران شرکت، مهندسان، اپراتور ها و مشتریان هر کدام صفحه شخصی جداگانه ای داشته باشند و سطح دسترسی ویژه ای برای آن ها تعریف شود. هم چنین تمهیدات ارتباطی و نظارتی خاصی نیز باید برای آن ها در نظر گرفته شود